Wystawa “Kraków – The Magic City”

Z inicjatywy krakowian zamieszkałych w Kanadzie oraz sympatyków podwawelskiego grodu w dniach 29 września do 3 pażdziernika 2008 r. w prestiżowym Toronto City Hall Rotunda, została zorganizowana piękna ekspozycja fotografii miasta, które drogie jest sercu każdego Polaka – Krakowa. Prace swe zaprezentowali czterej wybitni fotograficy: Witold Krupiarz, Zbigniew Latała, Tomasz Rośniak, Jacek Rozpądek.

Otwarcie wystawy “Kraków – The Magic City”, odbyło się w poniedziałek 29 wrzesnia o godz. 19-tej w Toronto City Hall Rotunda przy 100 Queen Street West z licznym udziałem polskich i kanadyjskich gości. Wystawę zorganizował Wiesław Magiera, prezes Stowarzyszenia Miłośników Krakowa w Kanadzie i wieloletni redaktor “Głosu Polskiego”.

W części oficjalnej prezes Wiesław Magiera powitał oficjalnych gości i licznie zgromadzonych miłośnikow Krakowa oraz przedstawił sylwetki wykonawców. Wystąpienia zaproszonych mówców byly w języku angielskim, gdyż wśród zainteresowanych było wiele kanadyjskich osób, w tym przypadkowo znajdujących się w City Hall. Kolejno przemawiali: radny miejski, przedstawiciele Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręgu Toronto i konsulatu oraz wygłoszone zostały utwory poetyckie o Krakowie. Występująca w imieniu prezesa KPK OT Jana Cytowskiego, Krystyna Sroczyńska podzieliła część wspomnień pomiedzy miastem swojego urodzenia, Lwowem, i miastem swojej, młodości Krakowem, zmieniając strofy piosenki o Lwowie na “bo gdybym się jeszcze wychować miała raz, wykształcić raz, pracować raz to tylko w Krakowie”.

Agata Pilitowska urodziła sie w Krakowie i spedziła tam 28 lat. Mowiła tylko o Krakowie. Nikt tak nie mówi poezji jak Agata. Nikt tak nie mówi jak Agata. Jej mama, Maria Nowotarska, nie miała już wiele do powiedzenia oprócz samych pochwał pod adresem organizatorów i mówców. Pochwały z ust aktorki z Krakowa na wystawie o Krakowie to powód do krakowskiej dumy dla wszystkich chwalonych.

A my chwalimy prezesa Stowarzyszenia Miłośnikow Krakowa w Kanadzie i wieloletniego redaktora “Głosu Polskiego” za przyprowadzenie Krakowa do Toronto.

Kolejne miejsca ekspozycji zaplanowano w City Hall w Mississauga, w Centrum Jana Pawła II (w dniach 27 listopada do 11 grudnia 2008) oraz w Muzeum Narodowym w Ottawie i w Chicago.

Krystyna Sroczyńska (KPK OT – Komisja Informacji)

poster-290