Teresa Klimuszko – 30 lat dla Seniorów w Domu Kopernika

W sobotę, 21 listopada 2009, w Domu Kopernika odbył się jubileuszowy koncert znanej polonijnej piosenkarki Teresy Klimuszko, która z pełnym oddaniem od 30 lat śpiewa dla seniorów.

Wśród wielu oficjalnych gości znaleźli się między innymi przedstawiciele Okręgu Toronto Kongresu Polonii Kanadyjskiej: prezes Jan Cytowski i p. Albina Polatyńska, a z Domu Kopernika: pp. Tracy Kamino, Rachel Smith, Danuta Gutkowska, Aniela Gańczak i inni. Nie zabrakło byłego posła, p.Jesse Flisa z małżonką, którego wiąże długoletnia przyjaźń z Teresą. Byli także były prezes SPK, Mieczysław Szczeciński z małżonką, którzy obchodzili 70. rocznicę ślubu, oraz pani Stefania Gertler, żona b.prezesa KPK. Na koncert przybyło licznie reprezentowane Koło Pań “Nadzieja”, którego p.Teresa jest członkinią.

Śpiew, muzyka, piękne melodie i kwiaty wypełniły salę na parterze. Po przywitaniach i wprowadzających wystąpieniach, przedstawiony został artystyczny życiorys p.Teresy Klimuszko. Następnie rozpoczął się barwny, specjalnie na tę okazję przygotowany program artystyczny. Pani Teresie akompaniowało muzyczne trio: Jan Kornel, pianino, Teresa Mazurek, akordeon, i Mariola Frąckowiak, skrzypce. Koncert prowadził p. Wacław Bielawa. Wykonawcy od wielu lat związani są ze sobą w muzycznej pasji. Program podzielony był na kilka odmiennych tematycznie części. W każdej części Teresa występowała w innych kreacjach i starannie dobranych akcesoriach. Jej towarzysz nie pozostawał w tyle. Po piosenkach z dawnych lat i paryskich walcach, były piosenki z filmów i operetek, wykonane w stroju balowym. Lwowskie piosenki, w lwowskim stroju i z lwowskim akcentem, pobudziły do śpiewu całą salę. W ostatniej części artyści wystąpili w strojach śląskich. W przerwach na zmianę kostiumów, salę wypełniały melodyjne walce i polki. Wiersz, napisany przez Wandę Bogusz specjalnie na ten dzień, przeczytała p. Maryla Zdyb. Ze strony Domu Kopernika spotkała Teresę przyjemna niespodzianka. Ubrane w jej stroje, imitując miękkość jej ruchów i kroków, z maskami jej twarzy, pojawiły się cztery “Teresy”, zwiewnie poruszające się w takt piosenki Teresy Klimuszko z nagrań sprzed wielu lat.

Kiedy na zakończenie p.Teresa podążyła ze śpiewem wzdłuż sali, dołączył do niej długi zielony sznur Pań. Zielone Koło Pań “Nadzieja” zamknęło się wokół seniorów, siedzących na krzesłach i wózkach inwalidzkich. Idąc tanecznym krokiem, panie wciągały do korowodu honorowych gości. Potem było wręczanie kwiatów jubilatce, życzenia i uściski. Słodkim poczęstunkiem i towarzyskim spotkaniem zakończono  ten piękny jubileuszowy koncert. Przy okazji zaprezentowano wystawę fotografii Teresy Klimuszko, obrazującą jej dorobek artystyczny.

Wzruszenie na twarzach mieszkańców Domu Kopernika, ich uśmiech i radość, a także łzy, to największa zapłata od seniorów.

 

KPK OT – Komisja Informacji
Krystyna Sroczyńska

Fotografie: Aniela Gańczak6606-v

6617-v

6623-v

6628-v

6640-v