Komendant Krzysztof Tomczak nie żyje. (30 lipca 1951 – 29 sierpnia 2020)

Odszedł na wieczną wartę Wielki Patriota, który poświęcił swoje życie pracy dla Polonii Kanadyjskiej i Kraju Ojczystego Polski, Krzysztof Tomczak.

Foto – Marek. J. Gołdyn Euro Canada News

Był Komendantem Placówki 114 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce od 2008 i przez kilka ostatnich lat rownocześnie Komendantem Naczelnym.

Foto – Maria Świętorzecka

Odszedł Człowiek o otwartym sercu, który kochał życie i ludzi. Przyjaciel wielu i Patron polonijnych wydarzeń. Niepowtarzalny i wyjątkowy Polak, który zostawił po sobie więcej niż wspomnienia.

Komendant Krzysztof Tomczak był niestrudzonym działaczem społecznym. Był Człowiekiem czynu. Wiele z jego inicjatyw zaowocowało konkretnymi dokonaniami i sukcesami. Jednym z Jego największych osiągnięć było zabezpieczenie od sprzedaży Parku im. Ignacego Paderewskiego w Vaughan, należącego do Placówki 114 SWAP i doprowadzenie go do pełni rozkwitu. Dzięki Jego ofiarnemu zaangażowaniu, Park stał się chlubą Polonii Kanadyjskiej. Tu mają miejsce ważne spotkania, uroczystości i wydarzenia. Tu zostały zbudowane nowe obiekty i umocnione dawne. Powstały nowoczesne zabudowania gospodarcze i zadaszenie, pozwalające na prowadzenie uroczystości przy każdej pogodzie. Postawiony został pomnik Bohaterom Bitwy o Monte Cassino, a obok wysoki stalowy krzyż, symbol naszej wiary i polskości. W ramach ogólnoświatowej akcji „Katyń – Ocalić od Zapomnienia” zasadzone zostały młode dęby, które tworzą „Aleję Dębów Pamięci”. W jubileuszowym roku 100 lecia odzyskania Niepodleglości przez Polskę, zapoczątkowany został, z intencją kontynuowania w następnych latach, „Bieg Niepodleglości" na dystansie 1918 m., symbolizującym rok odzyskania Niepodległości.

Foto – Joanna Srzeżek

To tylko wybrane z niezliczonych akcji Komendanta. Cała Polonia ma wiele do zawdzięczenia Komendantowi.

Foto – Łucja Stec

Ważnym rozdziałem w Jego pracy społecznej była dzialalność kongresowa. Był wieloletnim, aktywnym członkiem Zarządu Okręgu Toronto KPK. Jak wielokrotnie bylo przez Kongres podkreślane, Placówka 114 SWAP była jednym z ważnych filarów aktywnej działalnosci naszego Okręgu.

Foto – Ewa Rasowska
Foto – Andrew Kawka

Drogi Komendancie, Będziemy pamiętać Twoje jasne spojrzenie błękitnych oczu i pogodną twarz. Salutującą dłoń, lub dłoń, wyciągniętą na ludzkie potrzeby; Twoją postać na czele marszu ulicami Toronto, lub w Parku wzdłuż szeregu pełnych splendoru sztandarów; Apele poległych, przemówienia; Msze święte z Radiem Maryja, które zawsze wspierałeś. Będziemy pamiętać Ciebie w Parku kwitnącym zielenią, lub w zimowej szacie; W Sali Hetmańskiej, gdzie podejmowałes najznakomitszych gości z Kanady i Polski. Będziemy pamiętać Twoją roztańczoną sylwetkę w wirze wesołości na piknikach, które organizowałeś dla publiczności polonijnej, z zabawą, loterią i uciechami dla dorosłych i dla dzieci.

Foto – Andrew Kawka

Krzysztof Tomczak pozostawił po sobie Żonę, Syna, trzy Córki, Wnuków i Rodzinę. Byli razem, pracowali razem i angażowali się w Jego życie społeczne.

Odszedł na wieczną wartę „Mały Rycerz” o wielkim sercu. Będzie nam Go bardzo brakowało. 

Foto – Aniela Gańczak

Krzysiu, spoczywaj w spokoju i z góry wspieraj nas w dalszej działalności. 

Kongres Polonii Kanadyjskiej – Okręg Toronto

Foto – Aniela Gańczak