1 Marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Komunikat 
Komisji Propagowania i Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków-KPK Okręg Toronto.

Szanowni Państwo,

Pragniemy przypominać, iż w myśl obowiązującej od kilku lat ustawy, dzień 1 marca jest w Polsce świętem państwowym, ustanowionym w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.

Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych”, Niezłomnych. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy, najmłodsi do obozu w Jaworznie (chłopcy) i w Bojanowie (dziewczęta).

Po latach walki, czasach wyrafinowanych tortur i zbrodni sądowych, po kolejnych dekadach fałszowania, spotwarzania i zapominania, społeczne obchody narodowego święta dają nam szansę przerwania swoistej obławy zastawianej przez lata w Polsce, na prawdę, sprawiedliwość i na wartości patriotyczne.

Dzisiaj, kiedy ”nagonka” na Polskę w środowiskach zachodniego neoliberalizmu nabrała rozpędu, kiedy musimy sami walczyć o prawdę i naszą polską godność, chcemy ją dzielić z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych. To przede wszystkim od nas samych będzie zależało, czy zdołamy stawić czoła antypolskim opiniom i swoistej narracji kreowanej przez wrogie suwerenności Polski środowiska. 1 Marca jest, więc okazją do pokazanie naszego zaangażowania.

Zapraszamy wszystkich Polaków w dniu 1 marca do aktywnego udziału w uroczystym upamiętnieniu Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia.

 1 Marca oddajmy Im hołd, złóżmy kwiaty i zapalmy znicze, przywołajmy pamięć o Nich we wspomnieniu i w modlitwie. (uroczystości organizowane są przez Okrąg Toronto KPK przed Pomnikiem Katyńskim- 1 marca, piątek godz.12:00)

1 marca, będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  Ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 lutego 2011 r. w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, walczącym z bronią w ręku z narzuconym siłą reżimem komunistycznym, ustanowiono Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

1 marca 1951 roku, po wieloletnich przesłuchaniach pod nadzorem NKWD w piwnicy mokotowskiego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Warszawie zostało zamordowanych strzałem w tył głowy siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”:

ppłk. Łukasz Ciepliński-prezes IV Zarządu Głównego WiN,
mjr. Adam Lazarowicz-wiceprezes IV Zarządu Głównego,(film „Klamra”)
oraz członkowie IV Zarządu Głównego WiN:
mjr. Mieczysław Kawalec,
kpt. Józef Batory
kpt. Franciszek Błażej
por. Karol Chmiel
por. Józef Rzepka

Jakże wzruszający jest gryps oczekującego na wykonanie wyroku śmierci ppłk. Łukasza Cieplińskiego.

Odbiorą mi tylko Zycie. Ale nie to najważniejsze.
Cieszę się, że będę zamordowany, jako katolik za wiarę świętą,
Jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą,
Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.
Wierze dziś bardziej niż kiedykolwiek,                  
że idea Chrystusowa zwycięży
i Polska niepodległość odzyska,
A pohańbiona godność ludzka
Zostanie przywrócona.                            
(gryps do Rodziny ppłk. Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”)

1 marca upamiętniamy wszystkich, którzy w latach 1944-1963 podjęli trud walki o Polskę niepodległą. Ostatni z nich, sierżant Józef Franczak ps. ”Laluś” zginał w walce 21 października 1963r.

Chcemy również zapowiedzieć Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Rocznica mordu katyńskiego weszła na stale do kalendarza obchodów polonijnych. Uroczystości obchodzone są w kwietniu.  Uchwałą Sejmu RP z 14 listopada 2007 r. ustanowiono 13 kwietnia, jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku, informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940r. W tym roku uroczystości odbędą się 14 kwietnia.

Nasze patriotyczne uroczystości rocznicowe oraz tradycyjnie czczone i obchodzone święta katolickie, nasze zwyczaje, są istotną częścią zachowania i utrzymania naszej polskiej tożsamości narodowej, bardzo ważnej, zwłaszcza dla nas żyjących poza granicami Polski. Są to także, elementy łączące wszystkie środowiska Polonii i Polaków poza granicami kraju.

KPK Toronto – Komisja Propagowania i Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków

Opr. J. Cytowski