Pielgrzymka z Kołem Pań “Nadzieja” do Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej.

Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej (Our Lady of Victory) odbyla sie w sobote 12 kwietnia 2008 r. Byla to jedna z licznych cennych inicjatyw Kola Pan “Nadzieja”, dzialajacego przy SPK Kolo 20. Wycieczki jednocza czlonkinie we wspolnych emocjach, ktore na dlugo pozostaja w pamieci. Dla wielu jest to spelnienie marzen, aby ujrzec miejsca nieznane i przezyc radosne chwile. Czesto sie zdarza, ze wybieraja sie na wycieczke osoby, ktore sie nie znaja, a wracaja wsrod zadowolonego grona przyjaciol. Lista chetnych jest zawsze pelna, a niektorzy musza czasem pozostac na liscie oczekujacych.

Program pielgrzymki opracowany został przez pania Ale Dragunowską, ktora czyni to z zawodowa umiejetnoscia. Wycieczke prowadziła prezes Koła pani Halina Drożdżal. Nowe uczestniczki przedstawily sie na poczatku jazdy i juz to wprowadzilo przyjazny nastroj. Dzien przywitano piesnia “Kiedy ranne wstaja zorze”. Modlitwy prowadziła pani Lodzia Wieczorek. Pan Jerzy Karwala uprzyjemniał czas w drodze śpiewem z akompaniamentem gitary. Na trasie pani Maryla Zdyb przekazywała informacje i ciekawostki związane ze zwiedzaniem. Informowala o mijanych miastach, jeziorach i mostach ze sluzami. Wprowadzila do historii swiatyni i ogrodow botanicznych, ktore byly celem pielgrzymki. Uczestnicy przybyli na miejsce, przygotowani do zwiedzania.

Program obejmowal zwiedzanie słynnej na całym świecie Albright – Knox Art. Galery, w której znajdują się obrazy, między innymi takich artystow jak: Picasso, Matisse, Gauguin i Van Gough. Następnym punktem programu były Ogrody Botaniczne, Buffalo, których twórcami byli wizjonerzy: architekt ogrodowy Frederick Law Olmsted, architekci Lord & Burnham i botanik John Cowell.

Głównym celem pielgrzymki było Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Lackawanna, wybudowanej w r. 1925 za sprawą Ojca Bakera. Grupę pielgrzymów powitał ks. Romulus Rosołowski. Po odprawionej Mszy Świętej Ks. Romulus spotkał się z pielgrzymami. Prowadzono serdeczne rozmowy, zakończone pozowaniem do wspólnej pamiątkowej fotografii. Ksiadz probowal mowic po polsku. Na zakonczenie wrazen przed powrotem do domu, udano sie na kolacje w stylu bufetowym.

Wszystkie panie, a takze panowie(!) zegnali sie z nadzieja o nastepnej wycieczce!
Informacje o pielgrzymce przekazala pani Wanda Bogusz, zdjecia pan Jozef Roman.

 

Oprac. Krystyna Sroczyńska (KPK OT – Komisja Informacji)