Pani Maria Kaczyńska w Centrum Jana Pawła II

W dniach 6-9 maja 2009 r. Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska złożyła wizytę w Kanadzie, gdzie na zaproszenie Prezesa Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej Władysława Lizonia wzięła udział w obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dnia Polonii oraz Dnia Polskiej Flagi. Biografię Pani Marii Kaczyńskiej oraz przebieg wizyty w Kanadzie przeczytać można na stronie www.prezydent.pl pod zakładką “Pierwsza Dama”.

Po godzinie dziesiątej rano w piątek 8 maja Pani Maria Kaczyńska przybyła do Toronto. Na lotnisku witali ją, prezes KPK OkręguToronto Jan Cytowski, prezes Okręgu Mississauga Małgorzata Jedlewska oraz Konsul Generalny RP Marek Ciesielczuk.

Wieczorem 8 maja Pani Maria Kaczyńska wzięła udział w spotkaniu z prezesami głównych organizacji polonijnych oraz przyjęciu zorganizowanym przez konsulat RP oraz KPK w Centrum Jana Pawła II.

Pani Maria Kaczyńska, ubrana w efektowny lekki zielony kostiumik, w towarzystwie Pani Dyrektor ds. Protokołu w Kancelarii Prezydenta Izabeli Tomaszewskiej, pojawiła się w kawiarence pełnej oczekujących gości. Goście zostali kolejno przedstawieni przez Prezesa Wladysława Lizonia. Uśmiechnięta i serdeczna, zamieniała z każdym kilka słów. Kamery błyskały ze wszystkich stron. Pani Maria Kaczyńska opuściła kawiarenkę, udekorowana medalem stulecia Zwiazku Polaków w Kanadzie.

Tymczasem w wielkiej sali przy kilkudziesięciu stołach, zgromadzili się zaproszeni goście. Przy stole honorowym zasiedli: Pani Maria Kaczyńska, Pani Izabela Tomaszewska, Ambasador RP Piotr Ogrodziński, Konsul Generalny RP Marek Ciesielczuk z Małżonką, Prowincjał Oblatów Maryi Niepokalanej w Kanadzie o. Janusz Błażejak OMI, Proboszcz parafii Św. Maksymiliana Kolbe o. Andrzej Sowa OMI, Mer miasta Mississauga Hazel McCallion, Prezes KPK ZG Władysław Lizoń z Małżonką, Prezes KPK OT Jan Cytowski z Małżonką, Prezes KPK OM Malgorzata Jedlewska z Mężem.

Po przywitaniu i odśpiewaniu polskiego i kanadyjskiego hymnu narodowego wspólnie z Michałem Kuleczką, wystąpił Konsul Generalny Marek Ciesielczuk. “Dzień to szczególny, mamy zaszczyt gościć Małżonkę Prezydenta RP Panią Marię Kaczyńską” powiedział Pan Konsul po czym przywitał gosci honorowych i wszystkich przybylych uczestników. Pan Konsul przypomniał, czym była Konstytucja 3 Maja. Choć Konstytucja nie uchroniła Polski od upadku pod nawałą wrogów i prywaty jednostki, Polacy nie zapomnieli być szczęśliwymi. Podziękował Polonii za dotychczasową pracę dla podtrzymywania polskości i języka polskiego, za wkład w dobro Polski i odnoszone sukcesy.

Prezes KPK Władysław Lizoń podziękował Pani Marii Kaczyńskiej za przyjęcie zaproszenia do Kanady. Poprzedniego dnia świętowano w Ottawie wspólnie ze społecznością litewską, z którą w tym samym czasie straciliśmy nasze kraje, a dziś cieszymy się niezależnością. Nie zapominamy o tym, co teraz zostało innym odebrane. Siły kanadyjskie i polskie pomagają w Afganistanie. Od początków osiedlenia się Polaków w Kanadzie, każda grupa potrafiła się tu ustabilizować, nie tracąc polskości. Ostatnia grupa to ludzie wykształceni. W Ottawie zakończyła się właśnie konferencja zorganizowana przez polską młodzież. Wyraził życzenie, aby następne pokolenia cieszyły się niezależnością i nie musiały brać broni do ręki.

Po tym przemowieniu, przedstawicielki KPK Teresa Berezowska i Elżbieta Morgan wręczyły Pani Marii Kaczyńskiej obraz jednego ze słynnych malarzy Grupy Siedmiu Toma Thomsona z Algonqueen Park, przedstawiający widok malowany ze Stoney Lake z cedrowymi sosnami. Na obrazie wygrawerowany był napis od KPK.

Ambasador Piotr Ogrodziński podziękował Pani Marii Kaczyńskiej i Kongresowi Polonii Kanadyjskiej za to szczególne wydarzenie, poprzez które czuje się łączność między Polską i Kanadą. Podkreślił zasługi Kongresu w życiu politycznym Kanady i to, jak silna jest militarna więź pomiędzy Polską i Kanadą.

Pani Maria Kaczyńska przywitała zebranych i przekazała najlepsze życzenia od Męża, Prezydenta RP, któremu obowiązki nie pozwalają przyjechać na dłuższy czas. Dla polskich patriotów te trzy święta majowe, które obchodzone są w tym czasie, są znakiem tego, ze wszędzie jesteśmy Polakami. Majowe święto obchodzone jest na całym świecie. Przyjechała tu, by dać wyraz, że wszyscy są jej bliscy. Podziękowała za polskość i więź z krajem, utrzymywanie języka, patriotyzm i pielęgnowanie polskich korzeni. Życzyła sukcesu i tego, byśmy byli dumni, że jesteśmy Polakami.

W krótkiej przerwie w przemówieniach odbył się koncert. Katarzyna Marczak zagrała niestandardowy i intrygujący utwór na klarnecie, a po niej na fortepianie grał kompozytor, pianista i nauczyciel Walter Buczyński.

Zostali przywitani kolejni goście honorowi: Gerard Kennedy, Borys Wrzesnewskyj i Frank Klis oraz mer miasta Mississauga, Hazel McCallion, która zaczęła słowami: “Nie wiem jakie powodzenie ma Mąż Pani Marii Kaczyńskiej, ale Ona ma ogromne”. Powinna ubiegać się o pozycje prezydenta, kiedy Mąż zakończy kadencję. Powiedziała, że Polacy ciężko i doskonale pracują, są silnej wiary i mają duży wkład w twórczość Kanady. Rząd Polski jest tu jak najmilej widziany. Wyraziła przekonanie, że któregoś dnia będzie miała zaszczyt odwiedzic Polskę. Niech żyje Polska i Kanada.

Ted Opitz, Senior Regional Advisor GTA, Office of the Minister of Citizenship, Immigration and Multiculturalism, przeczytał list, który przysłał Hon. Jason Kenney PC MP. W liście tym Minister, w imieniu Premiera Kanady Stevena Harpera, wita wszystkich uczestników obiadu wraz z Pania Marią Kaczyńską. Odwaga i mądrość twórców Konstytucji 3 Maja budzi podziw. Odwaga i duch przetrwały 123 lata niewoli i inspirowały następne pokolenia.Ta sama odwaga ispirowala w “Cudzie nad Wisłą” i w walkach przy boku Kanady podczas II wojny światowej. Ta odwaga i duch przybyły do Kanady 150 lat temu z polskimi osadnikami. Polscy kanadyjczycy obecnie w liczbie przekraczającej 1 milion, wzbogacili Kanadę swoimi umiejętnościami wiedzą i talentem.

Były poseł Jesse Flis Liberał, mówił o wizycie złożonej tego dnia przez Panią Prezydentową w Domu Kopernika. Podawała rękę ludziom, a oni płakali, bo nie mogli jej ręki podać. Zaprosił Pierwszą Damę wraz z Mężem znowu do Kanady.

Borys Wrzesnewskyj wspomniał o walkach i cierpieniach narodu polskiego i o tysiącach pomordowanych w Katyniu.

Wystapiło wielu parlamentarzystów, którzy dziękowali Pani Marii Kaczyńskiej za przyjazd, przypominali historię i mówili o sprawach obecnych, jakie wiążą Polskę z Kanadą.  Na przyjęcie zaproszeni byli goście z wielu organizacji polonijnych, wśród których byli prezesi okręgów KPK.

Wytworzyła się przyjemna i swobodna atmosfera. Pani Maria Kaczyńska ma wiele ciepła i mimo, iż była bardzo zmęczona, nie odmawiała wstawania do zdjęć, rozmawiała z ludźmi, którzy ją nieustannie oblegali i była ciągle uśmiechnięta, serdeczna i bezpośrednia.

Po modlitwie, którą odmówił o. Janusz Błażejak OMI, podano obiad z łososiem, który był przygotowany na specjalne życzenie Pani Prezydentowej. Niestety nie było prawie możliwe, aby mogła go zjeść. Tłum nie odstępował. Znakomici artyści kontynuowali występy w czasie obiadu.

Końcowe wypowiedzi Konsula Generalnego Marka Ciesielczuka i Prezesa KPK Władysława Lizonia, z podziękowaniami i życzeniami zakończyły to uroczyste przyjęcie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Polonii oraz Dnia Flagi Polskiej i z okazji pierwszej wizyty w Kanadzie Małżonki Prezydenta RP Pani Marii Kaczyńskiej.

 

Krystyna Sroczyńska (KPK OT – Komisja Informacji)

Fotografie: Jan Cytowski, Juliusz Kirejczyk, Krystyna Sroczyńska, Eugenia Lutczyk.