Komisja Propagowania i Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków

KPK Okręg Toronto                                                               15/1/2022

Enigma

The first breakthrough in the battle to crack German’s Enigma was made not in Bletchley Park but in Warsaw.

W 2014 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów IEEE uhonorowało prestiżowym wyróżnieniem Milestone trzech polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, za złamanie kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Osiągnięcia wyjątkowego, które uratowało życie wielu tysiącom, jak również przyczyniło się do ostatecznego zwycięstwa aliantów, zakończenia II wojny światowej  i rozgromienia niemieckiej machiny śmierci.

IEEE to największe na świecie stowarzyszenie zawodowe techników, inżynierów i naukowców z obszaru elektroniki i elektryki. Wyróżnienie Milestone jest laurem najwyższej rangi, honorujące osiągnięcia naukowe mające wpływ na losy świata. Wyróżnienia Milestone przyznano m.in. Nikoli Tesli, Thomasowi Edisonowi, Grahamowi Bellowi, co świadczy znakomicie o randze wyróżnienia „Kamień Milowy”.

Przez lata, zasługi polskich uczonych pozostawały i dalej pozostają niedoceniane na Zachodzie. Wiele zasług przypisują sobie ośrodki zagraniczne, głównie brytyjski Bletchley Park, ignorując lub umniejszając wkład polskich matematyków. Warto więc w ramach szeroko rozumianej Obrony Dobrego Imienia Polski Polaków docenić prezentacje dr. Leszka Pietrzaka, z którym Okręg Toronto KPK nawiązał kontakt, uzyskując pozwolenia na propagowanie publikacji dr. L. Pietrzaka. (poniżej wykład o Enigmie)

Komisja Propagowania i Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków.

KPK Okręg Toronto

Jan Cytowski

Hitler’s Code