Dzień Żołnierza Polskiego w Parku im. Ignacego Paderewskiego.

Dzień Żołnierza Polskiego, przypadający 15 sierpnia, obchodzony jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-25 sierpnia 1920, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa ta, zwana “Cudem nad Wisłą”, uznana za jedną z przełomowych bitew świata, zapewniła Polsce niepodległość i uchroniła Europę przed rewolucją bolszewicką i rozprzestrzeniem się komunizmu.

Uroczyste obchody Dnia Żołnierza Polskiego, tradycyjnie organizowane w Parku im I. Paderewskiego przez Placówkę 114 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, odbyły się w niedzielę 16 sierpnia 2015.

W parku udekorowanym flagami, gromadzili się uczestnicy już od rana. W południe, aleją Dębów Pamięci, przeszedł pochód prowadzony przez komendanta Pl. 114 SWAP i zarazem wicekomendanta Zarządu Głównego SWAP w Ameryce, Krzysztofa Tomczaka. Na przedzie pochodu szli “Strażnicy Honorowi Polskiego Cmentarza Wojskowego w Niagara-on-the-Lake” w historycznym umundurowaniu Błękitnej Armii Gen. Hallera. W pochodzie szli weterani, duża grupa harcerzy i organizacje polonijne.

Przeglądu sztandarów dokonał Attache Obrony RP płk Cezary Kiszkowiak wraz z komendantem Krzysztofem Tomczakiem. Następnie zostały złożone wieńce pod tablicami upamiętniającymi rocznicę powstania SWAP i śmierci Ignacego Paderewskiego.

Na rozpoczęcie uroczystości odegrane zostały trzy hymny narodowe, Kanady, USA i Polski, po czym minutą ciszy uczczono pamięć żołnierzy poległych na wszystkich frontach świata. Apel poległych, przy dźwiękach werbli, odczytal druh Andrzej Kawka wraz z harcerzami. Na koniec apelu, na trąbce został odegrany „Last Post”.

Uczestników przywitał komendant Krzysztof Tomczak. W obszernym wystąpieniu przybliżył przypominaną co roku w Parku im. Paderewskiego historię Bitwy Warszawskiej, jej cel, śmiertelne niebezpieczeństwo i cud zwycięstwa. W duchu patriotyzmu i przepełnionej dumą radości, złozył podziękowanie wszystkim, którzy służyli, lub służą w wojsku polskim.

Następnie komendant przedstawił gości honorowych, którymi byli: konsul generalny RP Grzegorz Morawski, attache obrony RP płk Cezary Kiszkowiak, płk Szymon Koziatek, mjr Stanisław Nepelski, mjr Tomasz Poninkiewicz, wiceprezes Zarządu Glównego KPK i przewodniczący Rady Polonii Świata Jan Cytowski, prezes Okręgu Toronto KPK Juliusz Kirejczyk, poseł federalny Władysław Lizoń, poseł federalny Ted Opitz oraz prezesi i działacze organizacji polonijnych i przedstawiciele mediów.

Przemówienia wygłosili, konsul generalny Grzegorz Morawski, attache obrony płk Cezary Kiszkowiak, przewodniczący RPŚ Jan Cytowski, prezes KPK OT Juliusz Kirejczyk, poseł Władysław Lizoń i poseł Ted Opitz. Podobnie jak apel poległych i wystąpienie inauguracyjne komendanta, przemówienia były znakomitą lekcją patriotyzmu i historii. Były oddaniem hołdu polskim żołnierzom, którzy bronią bezpieczeństwa swojej ojczyzny i tym, którzy oddali za nią swe życie. Polskim żolnierzem jest się na zawsze. Żołnierz nie idzie do walki, bo ma przed sobą wroga. Idzie, bo ma bronić swoją ojczyznę, gdziekolwiek jest, w kraju lub poza jego granicami.

Wręczone zostały dwa awanse: stopień podporucznika otrzymała pani Józefa Piltz; stopien porucznika otrzymał pan Stanisław Adam.

Mszę Św. z liturgicznym czytaniem i bogatą oprawą muzyczną, odprawił długoletni kapelan Placówki 114 SWAP o. Jan Szkodziński OMI.

Na zakończenie komendant Krzysztof Tomczak złożył podziękowanie swojemu Zarządowi i Korpusowi Pomocniczemu Pań za udział w przygotowaniu uroczystości. Podziękowal wszystkim osobom prywatnym i organizacjom, szczególnie paniom z Koła Pań „Nadzieja” za liczne uczestnictwo oraz Teresie Klimuszko za śpiew.

Dzień Żołnierza Polskiego świętowano do późnych godzin z zespołem „Bella Vita” w pełnym zieleni starannie utrzymanym parku, bastionie polskości na ziemi kanadyjskiej.

Krystyna Sroczyńska, Komisja Informacji KPK  OT

100_2230

100_2238

100_2240

100_2243

100_2244

100_2245

100_2246

100_2247

100_2252

100_2253

100_2255

100_2256

100_2258

100_2261

100_2264

100_2268