Dzień Flagi i Dzień Polonii w Parlamencie Ontaryjskim

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

We wtorek 2 maja 2017 w południe, w Parlamencie Ontaryjskim odbyło się przyjęcie z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Polonii i Polaków za Granicą zorganizowane przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto. Wśród szerokiego grona gości znalazła się premier Ontario Kathleen Wynne, posłowie ontaryjscy, przedstawiciele Polonii i delegacja z Polski z posłem na Sejm, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jackiem Boguckim.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą, obchodzony 2 maja, został ustanowiony przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 r..Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzony w 2004 r.

Uroczystość rozpoczęła się hymnami państwowymi. Spotkanie poprowadził Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto Grzegorz Morawski. Po przywitaniu i przedstawieniu gości wyjaśnił znaczenie i podniosłość obchodzonego Dnia i wyraził wielkie uznanie dla Polonii za wierność, przywiązanie i kultywowanie polskości. W podobnym duchu wystąpił Deputowany do Parlamentu Prowincji Ontario Peter Milczyn, który udzielił wsparcia temu wydarzeniu. Poseł Jeff Yurek odczytał list z życzeniami od swojego przywódcy Patricka Browna. Życzenia od Andrei Horwath przekazał poseł Percy Hatfield.

Serdeczne i obszerne przemówienie, tłumaczone na żywo na język angielski, wygłosił gość z Polski Jacek Bogucki z MRiRW, który po raz pierwszy spędził ten uroczysty dzień poza krajem.

Poczęstunek i rozmowy towarzyskie wypełniły pozostały czas. W przyjęciu wzięli też udział weterani, do których podczas przemówień kierowano specjalne słowa uznania.

Krystyna Sroczyńska, Komisja Informacji KPK OT.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA