Dwa Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi RP

Dnia 31 marca 2009 w Konsulacie RP w Toronto miała miejsce uroczystość wręczenia dwóch Krzyży Kawalerskich Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, nadanych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Odznaczone zostały dwie panie, Wanda Bujalska z Hamilton i Jadwiga Sztrumf, prezes Funduszu Dziedzictwa Polek w Kanadzie, należącego do KPK Okręgu Toronto.ordery

Order Zasługi RP nadawany jest cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim za wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz prace łącząca Polskę z innymi narodami i państwami. Order nadaje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaką orderu jest krzyż gwiaździsty pięcioramienny. Order dzieli się na pięć klas. Krzyż Kawalerski należy do klasy V Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Wanda Bujalska przyjechała do Kanady w 1950 r. Po pierwszych trudnych latach związała się z polonijnym szkolnictwem. Ma wielkie zasługi w szerzeniu oświaty. Pełniła funkcję prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego przez 18 lat. Jednym z jej największych osiągnięć było zebranie pieniędzy i wkład pracy w ustanowieniu stałego lektoratu języka polskiego na Uniwersytecie Mac Master. Jest członkinią Federacji Polek w Kanadzie. Przez swoją pełną oddania niezłomną działalność dla szerzenia kultury i języka polskiego, pani Wanda Bujalska na stałe zapisała się w historii Polonii Kanadyjskiej i Polski.

swap4-11
Jadwiga Sztrumf Pani Jadwiga Sztrumf była nieobecna na uroczystości w Konsulacie. Na fotografii – podczas ubiegłorocznego Święta Żołnierza. Fot.: Janusz Telesz

Rys życia i działalność pani Jadwigi Sztrumf w Kanadzie przedstawiła pani Urszula Madej Wojnarowicz. Pani Jadwiga Sztrumf przybyła do Kanady w roku 1969. Była założycielką Ogniwa 11 Federecji Polek w Kanadzie i Funduszu Dziedzictwa Polek w Kanadzie. Za swoje wielkie zaangażowanie w pracy społecznej wielokrotnie otrzymała odznaczenia w Polsce i w Kanadzie. Została odznaczona przez Fundację Prometeusz “Pro Publico Bono” w Krakowie medalem “Serce za Serce”. Otrzymała medal upamiętniający 750-lecie lokacji Krakowa od prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego. Uhonorowana została odznaką “Za Zasługi dla Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego”. Aktu odznaczenia na Rynku Głównym dokonał prof. Kazimierz Flaga, były rektor Politechniki Krakowskiej. Otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspołpracy polsko-litewskiej. Jest laureatką “Orderu Uśmiechu” nadawanego przez dzieci. Pani Jadwiga Sztrumf niestrudzenie działa na rzecz pomocy dzieciom upośledzonym i pomaga Domom Dziecka. Prowadzi piekna działalność dla uzdolnionej młodzieży w Kanadzie poprzez organizowanie konkursów i festiwali literackich. Tradycje patriotyczne przekazywane są w rodzinie pani J. Sztrumf z pokolenia na pokolenie. Jej ojciec Bolesław Jankowski, legionista, dostał krzyż Virtuti Militari w roku 1920.

Pan Edward Zyman, który wystapił kolejno, dodał tylko osobiste refleksje. Pani Jadwiga Sztrumf nie umie powiedzieć “Nie”. Jest zawsze gotowa na każde wezwanie o pomoc. Przyciąga do swojej organizacji członkinie, które razem z nią działają i teraz wspólnie z nią odbierają to wysokie odznaczenie, jako nagrodę również dla nich.

Pani Stella Szustaczek odczytała list napisany w imieniu członkiń Funduszu Dziedzictwa Polek w Kanadzie dla pani prezes. Życzyła, aby Fundusz kwitł i rozwijał się jak bukiet żywych róż.

Wystapił także prezes KPK Władysław Lizoń. Gratulowal obu paniom. Z pania Jadwigą Sztrumf współpracował w KPK Okręgu Mississauga i śpiewali razem w Festiwalach Chórów Polonijnych. Podziękował obu paniom za szerzenie kultury polskiej, oświaty i edukacji, a panom konsulom za uznanie zasług ludzi z Polonii.

W uroczystości uczestniczył konsul generalny Marek Ciesielczuk i konsul d/s Polonii i Promocji Andrzej Krężel. Przybyli goście z Hamilton i wszystkie niemal członkinie Funduszu Dziedzictwa Polek w Kanadzie oraz rodziny obu odznaczonych pań. Krzyże wręczał konsul generalny Marek Ciesielczuk. Niestety pani Jadwiga Sztrumf nie była obecna na uroczystości. Krzyż Kawalerski odebrała jej córka, Stanisława Sultana. Panie otrzymały wiele kwiatów i życzeń.

Po ceremonii wręczania Krzyży pani Wanda Bujalska powiedziala, że kocha swój zawód oraz dzieci i ma wielką satysfakcję życiową być z nimi i pracować.

Pani Jadwiga Sztrumf przysłała list ze szpitala z podziękowaniem dla swoich czlonkiń za ofiarną pracę, dla konsulatu za uznanie działaności Funduszu i dla Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręgu Toronto za opiekę i współpracę. Życzyła miłym gościom, sponsorom i wszystkim “Szczęść Boże”.

Goście zostali zaproszeni na lampkę wina, kawę i ciastka.

 

Krystyna Sroczyńska (KPK OT – Komisja Informacji)

Fotografie: Sonya Sultana, Łucja Stec, Janusz Telesz.

Corka-i-wnuczka-Jadwigi-Sztrumf

Corka-Jadwigi-Sztrumf-i-Wanda-Bujalska
Odznaczenie dla Jadwigi Sztrumf odebrała jej córka, Stanisława Sultana.

Corka-Jadwigi-Sztrumf-z-kwiatami

Corka-Jadwigi-Sztrumf

Goscie

Krzyz-Wanda-Bujalska-z-rodzina

Wanda-Bujalska-1
Gratulacje dla Wandy Bujalskiej

Wanda-Bujalska-2