11 Listopada – Rocznica Odzyskania Niepodległości

Picture-006-vW niedzielę, 7 listopada organizacje polonijne zrzeszone w Okręgu Toronto Kongresu Polonii Kanadyjskiej obchodziły uroczyscie 92-gą rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości poprzedziła uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele św. Stanisława Koski, najstarszej polskiej parafii w Toronto. Krótkie wprowadzenie przedstawił J.Cytowski prezes Okręgu Toronto KPK podkreślając m.in.:

“Spotykamy się tutaj corocznie z inicjatywy Okręgu Toronto KPK na specjalnej Mszy Św. w rocznicę Odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości, w tej najstarszej w Toronto polonijnej parafii, która w przyszłym roku będzie obchodziła 100-u lecie istnienia..

Dzisiaj nasze intencje kierujemy modląc się o pomyślny rozwój Polski. Będziemy modlić się w intencji rządzących i rządzonych. Aby Polska była krajem prawa i sprawiedliwości wypływających z ducha z Ewangelii.

Poświęćmy nasze intencje za Polskę, aby Polska była Ojczyzną wszystkich Polaków, aby była domem gdzie nie ma głodnych, opuszczonych i bezdomnych, aby Polska była krajem Solidarności międzyludzkiej.

Dzisiaj szczególnie wspominamy tych wszystkich, którzy walczyli o Polskę Niepodległa i Suwerenną, a 11 listopada przypomina nam o tych, którzy oddali swoje życie za Polskę.”

W mszy udział wzięli przedstawiciele władz KPK, Konsulatu RP w Toronto, weterani, harcerze, członkowie organizacji polonijnych, których serdecznie powitał w swojej parafii proboszcz ks. Jan Wądołowski celebrujący tą specjalna mszę św.

Po mszy uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry “Orzeł Biały”, harcerskich werbli i weterańskich sztandarów przemaszerowali ulicą Queen pod budynek Ratusza, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości połączone z poniesieniem polskiej flagi narodowej. Wzdłuż całej trasy przemarszu ulotkę informacyjną o Rocznicy Odzyskania Niepodległości kolportowała niestrudzenie p. Danuta Cylke z gminy 1 Związku Narodowego Polskiego.

Uroczystości przed budynkiem Ratusza prowadził vice prezes Okręgu Toronto KPK Juliusz Kirejczyk. Wśród zaproszonych gości byli: konsul Wojciech Dzięgiel, prezes ZG KPK Władysław Lizoń, prezes-elekt ZG KPK Teresa Berezowska, poseł parlamentu federalnego Gerard Kennedy oraz wielu prezesów Organizacji Centralnych KPK. Po odegraniu przez orkiestrę hymnu kanadyjskiego, nastąpił uroczysty moment wciągnięcia na maszt polskiej flagi, któremu towarzyszył polski hymn narodowy. Następnie miały miejsce krótkie wystąpienia, Jana Cytowskiego, posła Geralda Kennedego, prezesów ZG KPK Władysława Lizonia i Teresy Berezowskiej oraz przewodniczącej Rady KPK Krystyny Reitemeier. W wystąpieniach podkreślano osiągnięcia Polski i Polaków, walkę o odzyskanie niepodległości oraz wielka daninę złożona przez wiele pokoleń Polaków w walce o Niepodległą Polskę. Przedstawiano wkład polonii kanadyjskiej do kulturowego i ekonomicznego rozwoju Kanady. Oddano hołd wszystkim, którzy oddali swe życie w obronie wolności i niepodległości, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się 11 listopada obchodzonego w Kanadzie jako Remembrance Day.

Kontynuacja uroczystości był koncert w budynku SPK na 206 Beverley Str. Przed koncertem odbyła się uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej KPK p.Halinie Drożdżal, prezesowi bardzo aktywnie działającego Koła Pań “Nadzieja” istniejącego przy Kole 20 SPK.

Koncert muzyki Chopina w wykonaniu utalentowanego młodego pianisty Amadeusza Kozubowskiego-Houston, spotkał się z gorącym przyjęciem i długimi owacjami. Po koncercie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na towarzyskie spotkanie przy lampce wina.

 

W imieniu Zarządu -J.C.

Fotografie: E. Cytowska, W. WasilewskaPicture-017-v
Picture-013-v
Picture-015-v
Picture-016-v
Picture-012-v
Picture-011-v
Picture-010-v
Picture-007-v
Picture-001-v
IMG_0425-v
IMG_0426-v